בית ספר אפק ראש העין

פתיחת תפריט ניידים

ביקור מרדכי יצהרי בכיתה ד'-3 תשע"ו

תלמידי "אפק" לומדים על עליית תימן במסגרת לימודי מולדת חברה ואזרחות לומדים תלמידי כיתות ד' על היישוב שלנו ראש העין. ביום שני בבוקר הגיע הסופר, מרדכי יצהרי, סבא של התלמידה גלי, לאפק, בי"ס ניסויי לקיימות, לספר לתלמידים את סיפור עלייתו לארץ.
 
מרדכי נזכר בגעגועים של יהודי תימן לארץ ישראל וכי בהיותו ילד בתימן היה מביט על קופסת השמן שהגיעה מארץ הקודש והשם "יצהר" מתנוסס עלייה. הקופסה הזאת הייתה יקרת המציאות והזכירה לו את הארץ אליה השתוקקו להגיע. עוד סיפר על קשיי העלייה של יהודי תימן, על הימים הארוכים שבהם צעדו עד שהגיעו לשדה התעופה בעדן שבתימן. על הטיסה לארץ ישראל ועל יהודי תימן המבוגרים והנרגשים שירדו מן המטוס וכרעו לנשק את האדמה אליה התגעגעו כל כך.
 
בבואו לארץ ישראל, והוא בן 19 הגיע אל המעברה ראס אל עין, שהייתה עד לקום המדינה מחנה צבאי בריטי. מרדכי תאר כיצד הפכו מחסני הצבא הבריטי למרפאות ולצרכניות בהם קבלו התושבים את שירותי הרפואה ואת הקצבת המזון שקבלה כל משפחה בדוחק רב.
 
אט אט התפתחה המעברה והפכה ליישוב שהוקם בו ועד מקומי. מרדכי יצהרי סיפר על אהבתו הגדולה לקריאת ספרים ועל הצורך לתעד את מה שעבר עליו בתימן ובארץ. מרדכי שכותב שירים וספרים הוציא עד כה 31 ספרים לאור. בתמיכתו ועידודו של מרדכי עוצב סמל העיר ראש העין.
 
התלמידים הנרגשים שאלו את מרדכי שאלות הנוגעות לעיסוקו כסופר ומשורר והתעניינו בחיים שחוו העולים מתימן בדרכם ארצה. בסיום המפגש העניק מרדכי יצהרי מתנה לתלמידי בית הספר- את ספרו האחרון שיצא לאור "פרקים במורשת יהדות תימן".
 
תלמידי כיתה ד'3 והמחנכת איריס בוצר הודו למרדכי על העושר התרבותי שהביא עמו מרדכי למפגש ועל ההזדמנות הנפלאה לשמוע ממקור ראשון על ראשית ההתיישבות בעירנו.
1...0