בית ספר אפק ראש העין

פתיחת תפריט ניידים

פגישה עם מנהל רשות ניקוז ירקון- מר לנדאו 2002

תיעוד מפגש תלמידי כיתות ד' עם מר זאב לנדאו מנהל רשות ניקוז ירקון
 
שלום לכולכם,
המכתבים שכתבתם נגעו אל ליבי, אני רואה בהם פעולה חינוכית יוצאת דופן של ילדים שאכפת להם מהסביבה. הלוואי ותפעלו כך גם כשתגדלו, זו אזרחות מהמעלה הראשונה.
 
לפני 10 שנים הוחלט להקים בישראל אחד עשר רשויות ניקוז שכל אחת מהם אחראית על אגן ניקוז. רשות ניקוז ירקון אחראית על אגן ניקוז ירקון, יהודה ושומרון, שטח של 2000000 דונם, אגן היקוות 86000 דונם.
 
אזור השיפוט של רשות ניקוז ירקון: כפר שמריהו, הרצליה, בצפון, ראשון לציון בדרום, הקו הירוק במזרח. הקמת רשויות הניקוז נעשתה על פי הדגם האנגלי על בסיס אגן היקוות, אגן ניקוז.
 
תפקידי רשות הניקוז:
מדידה וחישוב כמויות המים הזורמות בנחלים
טיפול שוטף למניעת עיכוב זרימת המים
מניעה ושמירה של מזהמים בנחל: מי קולחין, פסולת
תכנון מתאים של גשרים למעבר מהיר של המים
 
נחל רבה הזורם ממזרח למערב, חוצה את העיר ראש העין ומהווה נתיב ראשי לניקוז מי הגשמים. מכאן שטבעי שעמק נחל רבה יישאר קולט ראשי של ניקוז מי הגשם של העיר המתפתחת. הנחל זורם דרומית מנחל ירקון וצפונית מנחל שילה. אורך הנחל 21.4 ק"מ. תחילתו באזור אריאל בגובה 370 מ' ונשפך לנחל ירקון בגובה כ- 20 מ'. אגן נחל רבה עובר בשטחי קרקע טרה רוסה, בחדשי הקיץ הוא יבש. העיר חולקה ל- 21 אגני ניקוז ביניהם: אזור התעשייה הישן, שכונת רמב"ם, שכונת שבזי, שכונת צה"ל, שכונת גבעת הסלעים, טל, ונווה אפק, אזור התעשייה החדש ועוד.
 
הבעיות שבהן ניצבת רשות ניקוז ירקון:
על פי החוק איננו רשאים לטפל במעלה הנחל כיוון שהחוק הישראלי לא חל עליו, מכאן שבמזרח אנחנו מטפלים עד לקו הירוק. חוק זה אינו מאפשר טיפול במעלה הנחל והדבר מביא לסחף של זיהום או בעיות אחרות הנוצרות במעלה הנחל ונסחפות לחלקיו השונים.
בעיה נוספת היא הבנייה הצפופה באזור. כשהקרקע חשופה יש חלחול למי התהום. כאשר בונים המים מקפצים על הבנייה וחלק קטן שלהם מגיע לידי חלחול והעשרת מי התהום.
 
בעיה נוספת היא זיהום הנחלים. הגענו למצב שבו רק מי קולחין זורמים בנחלים. אחת ההוכחות לשיפור ולטיפול היא גידול מספר הדגים החיים בנחלים אלו היום.
 
הצפות נחלים:
נחל אילון הוא אחד הנחלים העולים על גדותיהם, הייתה שנה שגובה המים הגיע עד הקצה ואנחנו ערכנו פינוי של השכונה.
בנחל רבה בשנת 1955 ובשנת 1991 הגיע לספיקה מינימלית ונגרמו הצפות באזורים שונים.
 
תחילתו של נחל רבה באריאל. אגן ההיקוות של הנחל הוא 80,000 דונם. הנחל חוצה את העיר ראש-העין ואת כביש חוצה ישראל ונשפך לנחל הירקון. נחל רבה הוא אחד היובלים המרכזיים של נחל ירקון.
 
בנחל רבה הוקמו שמונה גשרים בתקופות שונות ובצורות שונות, אבל רק שניים מהם: גשר יהודה הלוי וגשר רכבת בגודל ובתכנון המתאים. כל הגשרים שאינם בנויים כהלכה לא מצליחים להעביר את כמויות המים הזורמים ומהווים צוואר בקבוק בעת הזרימה. הומלץ לרשות המקומית להחליף את כל הגשרים ולהתאימם לצרכים.
 
כדי למנוע הצפות ולתת עזרה ראשונה ציפינו את אפיק הנחל וגדותיו בבטון ברחוב . ציפוי הנחל בבטון מאפשר זרימה מהירה יותר והעברת המים בצורה חלקה יותר מתחת לגשרים.
 
דרכי עבודה:
בדרך כלל שותפים לתכנית: רשות הניקוז, הרשות המקומית, המשרד לאיכות הסביבה, הוועדה המחוזית.
 
דוגמה:
נחל שילה הזורם דרומית לראש העין מכיל בחורף כמויות מים גדולות שאינם מנוצלות. אנחנו חשבנו שאפשר להשתמש במחצבות הנטושות כמאגרי מים. חפרנו תעלה שהעבירה את המים מהנחל למחצבה ואפשרה את חלחול מי הגשמים למי התהום.